Безпристрастен поглед върху грижите за лозята

Някои стопани преди да започнат да изваряват ракията, добавят към джибрите сода бикарбонат. Тази практика е неефективна, защото, въпреки че притъпява киселия вкус, оцетът не може да се превърне отново в алкохол.

След покарването на пъпките в почвата се увеличава опасността от оронването им, а евентуалните валежи през този период предизвикват масовото им загниване. Тези повреди засягат предимно главните пъпки, които се развиват по-рано и са най-родовити.

Плодовете на лозата са разположени на леторасли, покарали от пъпки, разположени върху миналогодишни пръчки. Това значи, че всяка година плодните звена се отдалечават все повече и повече от основата на растението. За да се избегнат тези нежелани последици, човекът посредством резитби и подпорни конструкции е създал следните няколко вида формировки на лозата: чашковидна, Гюйо, Мозер, Омбрела, асмовидна и др.

Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.

Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.

При много слаб растеж на лозите за една година не трябва да се оставят никакви гроздове. Появилите се реся се премахват още през пролетта. За да се облекчи формирането, прилага се частична резитба. При това не трябва да се забравя, че възстановяването на лозите само с помощта на резитбата е невъзможно. Едновременно с това трябва да се прилагат всички необходими агротехнически мероприятия и на първо място добра обработка на почвата и торене.

Важно е! Инструментът за рязане трябва да бъде много добре заточен и много остър, така че клоните да бъдат изрязани качествено без всякакви деформации и зацепвания на дървесината.

Норми и подхранване на лозите - торене на млади лозички

В такъв обработване на лозя случай слагаме поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направим разцепи за клинчетата.

На зелено можем да присаждаме по време на вегетацията на растенията - от края на май до средата на юли.

Според специалистите оран с лемежен плуг в междуредията трябва да се прави само при наличието на много коренищни плевели, защото иначе силно се уплътнява орният слой и се влошава водно-въздушният режим на почвата.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

В горната половина на елипсата се прави езиче, като тази операция се повтаря и на калема за присаждане. Двете части се сглобяват и се фиксират.

Информацията в страницата може да бъде променяна по всяко време, като не е задължително промените да бъдат анонсирани в страницата. Запитване

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Безпристрастен поглед върху грижите за лозята”

Leave a Reply

Gravatar